A mongol nagykövet látogatása Illésházán
Részletek
1960 januárjában megalakult Illésházán a Csehszlovák-Mongol Barátság Egységes Földműves Szövetkezet a négy falu (Illésháza, Bélvata, Tonkháza, Kismagyar) önálló gazdasági egységeiből. Ezután minden évben ide látogattak mongol barátaink. A fényképen a mongol nagykövet családja (felesége, lánya, veje), valamint sofőrje, tolmácsa és néhány éppen arra járó illésházi lakos, Bankó Pisti bácsi háza előtt.
A Szentháromság áthelyezése
Részletek
A Szetháromságot 1873 ban építtette Keszőcze Imre és felesége Katona Rozál, gyermektelen házaspár. Minden vagyonukat az Illésházi egyházközösségre hagyták örökül. A végrendelet 1883. augusztus 25-én lépett érvénybe Katona Rozál halálával (aki élt 66 évet).
1988. augusztus 9-én a falurendezés keretén belül az emlékművet az útépítés miatt át kellett helyezni.
Az emlékművet 1990. június 15-től június 29-ig restaurálták.
A templom torony / gömb visszahelyezése
Részletek
1989-ben Lelovics Endre adminisztrátor serénykedése nyomán megújult az illésházi templom. 1989. október 10-én kezdődött el Bárky Ferenc kassai toronymester vezetésével a toronysisak renoválása. Az új toronygömböt 1989. október 22-én helyezték fel. Képen a toronymester, Lelovics Endre, Hideghéthy Árpád valamint az illésházi hívek.
Az utolsó révész Illésházán
Részletek
A révész a folyók bizonyos pontjain a két part közt rendesen közlekedő kisebb hajók, kompok átkelő szolgálatában dolgozó személy, rendszerint a felelős kompkezelő volt.
A deákiból származó Kovács Antal (1902-1983) Szencre nősült. A családnak 6 gyermeke született – 2 fiú és 4 lány.
Mielőtt révész lett belőle, lovaskocsival hentesárut hordott a környéken. Felesége kívánságára a Kis-Duna mellett építették fel házukat, melyben jelenleg is lánya, Valéria lakik a családjával. Korán megözvegyült, két lánygyermeke még egészen kiskorúak voltak.
A Kis-Duna mindkét partján egy csengő volt felszerelve, mellyel csengetni kellett, ha valaki szeretett volna átkelni a túlsó partra.
Anti bácsi szeretett csavarogni, néha még kocsmába is elment, olyankor a két kisebbik lány húzta át a kompot a másik oldalra. Fizetség mellé még kandli cukorkát is kaptak az utasoktól.
A képen látható iskolás csoport 1954-ben kelt át komppal a Kis-Dunán.
Citerazenekar, Illésháza
Részletek
Citerazenekarok nem alakulhattak hozzáértő citarakészítő mesterek nélkül. A községünkben élő Mikécz Laci bácsi nemcsak elkészítette a citerát, hanem szenvedélyes citerajátékos volt. Laci bácsi első citeráit a 1937-38-as években készítette. Sokáig nem faraghatta kedves hangszerét, mert a háború a citera hangját is elnémította. 1972-ben Szabó Pál ösztönzésére újra nekifogott, kb. 126 darabot készített. A cierazenekar szép eredménnyel szerepelt az abonyi Bihari-napokon 1972-ben.
Tagok: Németh Károly, Mikécz László, Oros Oszkár, Bazsalovics Tibor, Bazsalovics Rudolf, ifj. Nagy László, Hordósy Tibor, Nagy László
Egyházi egylet, Illésháza
Részletek
Egyházi egylet tagjai és Holczinger Ignácz plébános. Az egylet pontosan vezette az egyházközösség bevételeit, kiadásait. A vezetett dokumentáció a Kálmán család birtokában van.
Filkász család, Illésháza
Részletek
Édesanya, Bódis Mária, édesapa Filkász Sándor. A családnak 10 gyermeke született. Három gyermek csecsemő korban meghalt. Lányok, Mária, Erzsébet, Matild; fiúk Sándor, László, József, Mihály.
Gyöngyösbokréta, Illésháza
Részletek
1931–1944 között Magyarországon minden év augusztus 20-a táján e néven rendezték meg a parasztcsoportok hagyományos tánc-, ének-, zene-, játék- és viseleti bemutatóit. A budapesti bemutatókon részt vevő csoportokból 1935-ben Bokréta Szövetség, később Magyar Bokréta Szövetség néven társadalmi egyesület alakult. A bemutató ötletgazdája és főrendezője Paulini Béla volt. Ezeken 1938 előtt a trianoni Magyarország területéről, majd később a visszacsatolt területekről is néptáncot, népzenét, viseletet és ünnepi szokásokat színpadon bemutató csoportok léptek fel. A mozgalommá vált rendezvénysorozat 1938 után eljutott a visszacsatolt területekre, így a Felvidékre is.
Tóth Etelka római katolikus tanítónő (1912 Pozsonyboldogfa). Szencen és Pozsonyban végezte iskoláit Tonkházán, majd Illésházán működik. Tevékenyen közreműködött a Gyöngyösbokréta megszervezésében a magyar nemzeti és szociális mozgalmakban.
Tánccsoport és vezetőjük, Tóth Etelka.
Holocsy család, Illésháza
Részletek
Anya: Holocsy Julianna született Kutál Julianna Csallöközcsütörtökből. Férjhez ment Holocsy Bélához, aki leesett a diófáról és meghalt. Fiuk Holocsy István misszionárius. Később férjhez ment volt férje öccséhez, Holocsy Mihályhoz. Három gyermekük született, Mária, Vilma és Béla, aki a fényképen a pólyás.
Férje 1916-ban az eslő világháborúban harcolt, azért nincs a fényképen.
Illésháza, tanévzáró 1925
Részletek
Osztálykép V-VII. évfolyam, tanító Lintner József. A tanulók az illésházi templom lépcsőin állnak. Háttérben az eredeti templomajtó, mely jelen időben is mindig nyitva áll a hívek előtt.